Konut Kredisiyle Aldığım Evi Satabilir miyim?

Konut Kredisi kullanılarak satın alınan konut, borcu bitene kadar banka tarafından ipotek edilmiştir. İpotekli konutunuzu satmak istiyorsanız şu yöntemleri izleyebilirsiniz;


  1. Borcu kapatmak ve satışı yapmak: Konutunuzu satın almak isteyen kişiyle noter huzurunda (her iki taraf için de en doğru olan) detaylarının açıkça yazıldığı bir sözleşme imzalanır, alıcı ödemeyi yapıp borcu kapatır ipotek kaldırılır ve tapuda satış gerçekleştirilir. Bankaların talep ettiği % 2 oranındaki krediyi erken kapama cezası TBMM de kabul edilen yeni Tüketici Kanunuyla kaldırıldı, ancak bu İhtiyaç kredilerini ve değişken faizli konut kredilerini kapsamaktadır. Sabit faizli konut kredilerinde devam etmektedir. (Bankanızdan kredinizle ilgili bilgi almanızı tavsiye ederiz).

  2. Konutunu satmak isteyen kişi ipoteği kaldırmak için bankasına kredi talebinde bulunabilir. Kredisi onaylanırsa konut kredisini kapatıp ipoteğin kaldırılmasını sağlar ve satış için bir engel kalmaz. Yeni kullandığı kredi için konut kredilerinde talep edilmeyen KKDF VE BSMV vergilerini ilave olarak ödemek durumundadır, yeni kredinin faiz oranı da mevcut piyasa şartlarına göre değişkenlik gösterebilir.

  3. Son olarak ipotekli konut borcu ile birlikte satın alınabilir. Bu durumda alıcının, satış tarihinden itibaren taksitlerinde KKDF ve BSMV vergilerini de ödemesi gerekir. Borcu bittiğinde bankasına başvurarak ipoteği kaldırtabilir.