Şehrimizi İnceliyoruz (Kaşüstü)


 

Şehirler genelde batı istikametine doğru büyümektedir. Trabzon için de bu durum çok farklı değildi, 2000 li lı yılların başlarında  Aydınlıkevler,Beşirli bölgesine doğru başlayan ilerleme devamında Yıldızlı ve Söğütlüyle devam etmiştir. Şehrin batı yönünde sınırlarına ulaşmış olması yeni yerleşim bölgelerini ihtiyaç haline getirmiştir.


Önce yeni Adliye Binası ardından  Cevahir Alışveriş Merkezi ve son olarak  Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bu bölgeye  inşaa edilmesi, uygun arazi yapısı ve şehir merkezine yakınlığı  Kaşüstü’nü tercih edilen bir yerleşim bölgesi haline getirmiştir. Sahil boyunca inşaa edilen villa projeleriyle başlayan inşaat faaliyetleri, son 2-3 yıl içinde yerini konut projelerine bırakmıştır.  İlk projelerde 1 yıl içinde yaşaamın başlaması öngörülmektedir. Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi yolu üzerinde, Keresteciler Sitesi civarında ve Yalıncak’ ta pek çok yeni proje de hızla yükselmektedir.


Tek dolmuşla şehir merkezine ulaşabilme imkanı, hastane ve alışveriş merkezlerine yakınlığı, düz ve hafif eğimli arazi yapısı, büyük mobilya mağazalarının bu bölgede olması, ayrıca bazı otellere ev sahipliği yapması bu bölgenin olumlu yönleri olarak sayılabilir.


Her geçen gün artmakta olan araç sayısıyla özellikle sabah ve akşam saatlerinde oluşmaya başlayan trafik yoğunluğu, altyapının tam olarak oturmuş olmaması, devam etmekte olan inşaatların çevreye verdiği her türlü kirlilik, sahil şeridinin otellerin, villa ve konut projelerinin özel plajı haline getirilmiş olması dolayısıyla halkın kullanımına kapalı hale getirilmesi, şehrin diğer bölgelerinde olduğu gibi Semt parkının olmayışı (inşaatların tamamlanmasıyla bölgeyi beton yığınına çevirme riski), alışveriş merkezi dışında araç parkına uygun yerlerin olmayışı ve projelerdeki kapalı- açık otopark alanlarının yeterli olmayışı bölgedeki yaşam kalitesini düşürecek faktörler olarak öne çıkmaktadır.


 

Olumsuz yönlerin giderilmesi için bugünden başlayacak çalışmalarla, 5-10 yıl içinde hem konut projelerinin, hem yeni otellerin inşaa edilmesi, yeni restaurant ve mağazaların açılması, rahat ulaşım imkanlarıyla Kaşüstü önemli yerleşim alanlarından biri olmaya bugünden adaydır.